21.05.2013r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Świdnik odbyła się konferencja „Zaburzenia autystyczne u dzieci – wyzwaniem dla współczesnej edukacji”. Organizatorem konferencji był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku oraz działające przy nim Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka.
Patronat naukowy sprawował Zakład Psychopedagogiki Specjalnej UMCS oraz Katedra Psychologii Rehabilitacji KUL. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Świdnicki p. Mirosław Król oraz Burmistrz Miasta p. Waldemar Jakson.
Konferencja ta miała charakter informacyjny. Jej celem było poszerzenie świadomości społecznej w zakresie edukacji, wychowania i terapii dzieci i młodzieży dotkniętych autyzmem oraz zwrócenie uwagi, jakie konsekwencje niesie to zaburzenie dla życia rodziny i całego społeczeństwa.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała p. wicedyrektor SOSW w Świdniku p. Elżbieta Krupa, która powitała przybyłych gości i przedstawiła jej program.
W pierwszej części konferencji wystąpiła dr Anna Prokopiak, przedstawiciel Zakładu Psychopedagogiki Specjalnej UMCS, a jednocześnie prezes fundacji Alfa w Lublinie. W swoim wystąpieniu przedstawiła aktualne dane statystyczne dotyczące tego zaburzenia, przybliżyła sposób odbioru świata przez osoby z autyzmem oraz szeroko omówiła możliwości pomocy i terapii. Kolejne wystąpienie, wzbogacone projekcją filmu, dotyczyło tematyki zasobów i potrzeb rodziny dzieci autystycznych. Przedstawił je dr Grzegorz Wiącek, który reprezentował Katedrę Psychologii Rehabilitacji KUL w Lublinie.
Następnie swoje stanowisko przedstawił prof. dr hab. Wojciech Otrębski (KUL), który poruszył ważny problem edukacji zawodowej osób z zaburzeniami autystycznymi.
W drugiej części spotkania, po przerwie kawowej, wystąpiła mgr Dorota Oleszczuk – Grabowska z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świdniku, która przybliżyła rolę i zadania poradni w diagnozie i opiece nad dzieckiem autystycznym.
Bardzo znaczącym głosem podczas konferencji było głos rodzica, chłopca dotkniętego autyzmem, ucznia SOSW w Świdniku. Pan Mirosław Sałach opisał swoje życie codzienne z dzieckiem oraz przedstawił swoje potrzeby i oczekiwania w zakresie edukacji i opieki.
Na koniec konferencji wystąpił mgr Leszek Twarowski z Centrum Edukacji Mentor, który przedstawił podejście holistyczne do osób i rodzin z autyzmem na przykładzie NZOZ AXON.
Konferencja zgromadziła ponad 100 osób. Jej uczestnikami byli reprezentanci placówek oświatowych i opiekuńczych Powiatu Świdnickiego, miasta Lublin oraz rodzice dzieci autystycznych.
Otrzymali oni materiały informacyjne na temat diagnozy i kształcenia osób z autyzmem, jak również przepisów w prawie polskim regulujących ich funkcjonowanie. W materiałach znalazły sie też informacje na temat instytucji, w których rodzice lub terapeuci dzieci ze spektrum autyzmu mogą otrzymać pomoc.
„Zatriumfować nad własnymi trudnościami” – tak może brzmieć
paradygmat niepełnosprawności. Gdybyśmy odnieśli go do rodziny i bliskich
osoby niepełnosprawnej bliżej byłoby do stwierdzenia – „Zatriumfować nad
naszymi trudnościami!”. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na osoby
dotknięte całościowymi zaburzeniami rozwoju, rolę rodziny oraz placówek
medycznych i oświatowych, które współuczestniczą w procesie terapeutyczno –
rehabilitacyjnym.
Pobierz cały artykuł w wersji pdf